
"Region Amazonii stawia przed nami niełatwe wyzwanie. Chodzi o to, byśmy zawalczyli z ograniczoną perspektywą i nie poprzestali na rozwiązaniach, które rozwiązują jedynie część problemu" - czytamy w oświadczeniu wydanym w środę przez Watykan.
Tym samym papież uciął spekulacje, że Kościół mógłby pozwolić w wyjątkowych przypadkach wyświęcać żonatych mężczyzn. Konkretnie chodzi o Amazonię, gdzie dramatycznie brakuje księży katolickich - szczególnie w trudno dostępnych regionach.
Jak podaje BBC, szacuje się, że co najmniej 85 proc. tamtejszych wiosek nie jest w stanie organizować co tydzień niedzielnej mszy z powodu braku księży, a w wielu miejscach ksiądz pojawia się zaledwie raz w roku. Jeszcze bardziej utrudnia to sytuację miejscowego Kościoła katolickiego, który i tak od lat dramatycznie traci wpływy w Ameryce Łacińskiej.
Decyzja Franciszka jest sprzeczna ze stanowiskiem biskupów, którzy w trakcie ubiegłorocznego synodu dla Amazonii zorganizowanego w Rzymie, dyskutując o przyszłości Kościoła w regionie, wstępnie wsparli pomysł wyświęcania starszych, żonatych mężczyzn. Pod warunkiem że byliby to tzw. viri probati, czyli "wypróbowani" ojcowie rodzin, najlepiej z odchowanymi dziećmi. Powinni być osobami powszechnie szanowanymi i wywodzić się ze społeczności, w której mieliby sprawować posługę.
W postanowieniach synodu najwięcej kontrowersji wzbudził właśnie paragraf o wyświęcaniu żonatych mężczyzn żyjących w "stabilnych rodzinach", którzy mają za sobą "owocną posługę diakonatu". Mimo sporów wśród biskupów zapis uzyskał aż 128 głosów "za" przy 41 "przeciw".
Papież: Módlmy się o powołania
Choć Kościół katolicki jako jedyny wśród obrządków chrześcijańskich każe księżom zachować celibat rozumiany nie tylko jako bezżeństwo, ale też wstrzemięźliwość seksualna, wydawało się, że właśnie Franciszek może zdecydować się na rewolucję.
- Celibat nie jest dogmatem, a jedynie regułą życia, którą cenię i uważam za dar dla Kościoła. Jednak skoro nie jest dogmatem, może zostać zmieniony - mówił kilka lat temu. Osobiście wzywał też do swobodnej dyskusji o potrzebach duszpasterskich Amazonii.
Z dzisiejszego oświadczenia jasno wynika, że zmiany jednak nie będzie. Papież przyznał co prawda, że w regionie Amazonii potrzebni są księża, którzy rozumieliby miejscową kulturę, jednak poprzestał na wezwaniu miejscowych biskupów, by "promowali modlitwę o powołania" i zachęcali wszystkich, którzy myślą o działalności misjonarskiej, do "wybierania regionu Amazonii".
Bez kroku w stronę kobiet księży
Także w środę papież ogłosił, że nie pozwoli wyświęcać kobiet na diakonów, co również było rozważane na synodzie dla Amazonii. Chodziło wyłącznie o stały diakonat, a nie stan przejściowy przed święceniami na księdza. Biskupi z regionu argumentowali, że skoro kobiety na co dzień kierują wieloma parafiami w Amazonii, warto się zastanowić, jak włączyć je w oficjalne kościelne struktury.
Decyzja papieża to żadne zaskoczenie - dla Kościoła diakonat to jeden z trzech stopni sakramentu święceń, obok tych na księdza i na biskupa. Krytycy pomysłu od lat przekonują, że diakonat kobiet mógłby stać się krokiem w stronę wyświęcania kobiet na księży.
Diakon w Kościele katolickim nie może odprawiać mszy, spowiadać ani udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Może jednak odprawiać nabożeństwo, udzielić ślubu i komunii i poprowadzić pogrzeb. Diakon w przeciwieństwie do księdza może być żonaty.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiY2h0dHBzOi8vd3lib3JjemEucGwvNyw3NTM5OSwyNTY4OTYyMixwYXBpZXotZnJhbmNpc3play1uaWUtYmVkemllLWtvYmlldC1kaWFrb25vdy1hbmktem9uYXR5Y2guaHRtbNIBAA?oc=5
2020-02-12 12:25:14Z
52782112260082
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Papież Franciszek: Nie będzie kobiet diakonów, ani żonatych księży. Nawet w Amazonii - Gazeta Wyborcza"
Post a Comment