Nie pracowałam nad tymi poprawkami - mówiła dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska, odnosząc się do przyjętych przez sejmową komisję sprawiedliwości poprawek klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Pytana, czy były przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości, stwierdziła, że "nie ma takiej wiedzy".
Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, wcześnie rano w piątek, przyjęła projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw wraz z 22 poprawkami klubu Prawa i Sprawiedliwości. Odrzuciła ponad 80 poprawek opozycji.
Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska pytana przez dziennikarzy, czy poprawki były przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości, odparła, że "nie mam takiej wiedzy".
Powiedziała, że "nie pracowała" nad nimi.
Dalkowska brała udział w posiedzeniu sejmowej komisji. Była również w czwartek na sali obrad podczas pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa klubu PiS.

Wiceminister: podpisałam się pod decyzją o cofnięciu delegacji
Wiceminister w rozmowie z dziennikarzami odniosła się również do cofnięcia delegacji sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawłowi Juszczyszynowi do tamtejszego sądu okręgowego. Sędzia nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zrobił to, rozpoznając apelację w sprawie cywilnej.
CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE SĘDZIEGO JUSZCZYSZYNA >>>
Dalkowska przyznała, że podpisała się pod decyzją o cofnięciu delegacji sędziego. - Oświadczenie w tej sprawie zostało złożone i ogłoszone na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, także nic więcej nie mam do dodania, poza tym, że delegacja sędziego jest elementem polityki kadrowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister może w w każdym czasie taką decyzję podjąć bez uzasadnienia i tak stało się w tej sytuacji - powiedziała.
Przyjęte poprawki
12 grudnia posłowie klubu PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zakłada on między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa".
ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROJEKTU PUNKT PO PUNKCIE >>>
W czwartek poprawki klubu PiS zostały formalnie złożone w dwóch częściach - 19 poprawek i trzy poprawki, które wcześniej zapowiadało Porozumienie Jarosława Gowina, jednego z koalicjantów PiS. Zgodnie z przyjętymi zmianami zniesiony zostanie wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą one spraw publicznych.
Z projektu wykreślono przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny". W projekcie pozostanie odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Kolejna z poprawek zmodyfikowała treści, które nie powinny być przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego. W poprzedniej wersji projektu napisano, że nie mogą być to tematy polityczne, a "w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP".
Po zmianie przepis brzmi, że "w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów".
Większe kompetencje nowych izb SN
Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Przewidziano przekazanie Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN kompetencji do "rozpatrywania skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego" oraz innych sądów, jeśli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie".
Taką skargę można byłoby wnieść do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN z pominięciem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Wprowadzono też właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów.
Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie wobec sędziego. Zgodnie z poprawką natomiast w sprawach sędziowskich immunitetów w I instancji Izba Dyscyplinarna miałaby orzekać w składzie jednego sędziego, a w II instancji również Izba Dyscyplinarna, ale w składzie trzech sędziów.
PiS chce nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o SN »

Wiceminister sprawiedlowości o poprawkach do ustawy...
Video: tvn24 Wiceminister sprawiedlowości o poprawkach do ustawy...20.12 | Nie pracowałam nad tymi poprawkami - mówiła dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska odnosząc się do przyjętych przez sejmową komisję sprawiedliwości poprawek klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Pytany, czy były przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości, odparła: - "nie mam takiej wiedzy". zobacz więcej wideo »Tusk: los każdego obywatela będzie pośrednio podporządkowany...
Video: TVN 24 Tusk: los każdego obywatela będzie pośrednio podporządkowany...20.12 | Tego typu ustawa, tak zwana kagańcowa dla sędziów, wypycha Polskę z Europy. To mnie najbardziej niepokoi - powiedział były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej. Odnosząc się do nocnych obrad komisji sprawiedliwości, która przyjęła projekt z poprawkami stwierdził, że "to zła tradycja, że kontrowersyjne ustawy są przepychane kolanem", ale "istotą problemu jest treść" ustawy.zobacz więcej wideo »Niemal 10 godzin obradowania. Posiedzenie sejmowej komisji...
Video: tvn24 Niemal 10 godzin obradowania. Posiedzenie sejmowej komisji...20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, po godz. 5. rano w piątek, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Dyskusje nad kolejnymi poprawkami, które w przypadku opozycji oznaczały z reguły wnioski o wykreślenie wielu przepisów, trwały do godziny 3.30. Potem doszło do serii ponad 100 głosowań. Przeszły między innymi poprawki zgłoszone przez Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono. zobacz więcej wideo »Maciej Lasek: to dopychanie kolanem gniota legislacyjnego
Video: tvn24 Maciej Lasek: to dopychanie kolanem gniota legislacyjnego20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, po godz. 5. rano w piątek, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Dyskusje nad kolejnymi poprawkami, które w przypadku opozycji oznaczały z reguły wnioski o wykreślenie wielu przepisów, trwały do godziny 3.30. Potem doszło do serii ponad 100 głosowań. Przeszły między innymi poprawki zgłoszone przez Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono. zobacz więcej wideo »Burzliwe obrady komisji sprawiedliwości
Video: tvn24 Burzliwe obrady komisji sprawiedliwości20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, po godz. 5. rano w piątek, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Dyskusje nad kolejnymi poprawkami, które w przypadku opozycji oznaczały z reguły wnioski o wykreślenie wielu przepisów, trwały do godziny 3.30. Potem doszło do serii ponad 100 głosowań. Przeszły między innymi poprawki zgłoszone przez Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono.zobacz więcej wideo »"Jeżeli człowiek się czegoś wstydzi, to robi to w nocy,...
Video: tvn24 "Jeżeli człowiek się czegoś wstydzi, to robi to w nocy,...20.12 | Po ośmiu godzinach obrad - około godziny trzeciej dwadzieścia - przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast ogłosił blisko godzinną przerwę w posiedzeniu. Ogłoszono ją mimo zdecydowanego sprzeciwu opozycji, która chciała wstrzymania obrad do rana.zobacz więcej wideo »Marek Ast zarządził przerwę podczas obrad sejmowej komisji...
Video: tvn24 Marek Ast zarządził przerwę podczas obrad sejmowej komisji...20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, po godz. 5. rano w piątek, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Dyskusje nad kolejnymi poprawkami, które w przypadku opozycji oznaczały z reguły wnioski o wykreślenie wielu przepisów, trwały do godziny 3.30. Potem doszło do serii ponad 100 głosowań. Przeszły między innymi poprawki zgłoszone przez Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono.zobacz więcej wideo »Bortniczuk: wszystkie trzy kluczowe poprawki złożone przez...
Video: tvn24 Bortniczuk: wszystkie trzy kluczowe poprawki złożone przez...20.12 | Kamil Bortniczuk z Porozumienia tuż po wyjściu z komisji, której obrady zostały zamknięte przez Marka Asta o godz. 5.30, powiedział, że jest zadowolony z efektu prac, bo punkty projektu przewidziane do zmiany przez Porozumienie, zostały uwzględnione.zobacz więcej wideo »"To jest zagrożenie dla polskiej racji stanu"
"To jest zagrożenie dla polskiej racji stanu"20.12 | W piątek po godzinie 5 nad ranem po całonocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła łącznie 22 poprawki Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być jednak przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.zobacz więcej wideo »Głosowanie nad przyjęciem ustawy represyjnej w sejmowej...
Video: tvn24 Głosowanie nad przyjęciem ustawy represyjnej w sejmowej...20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości pracowała nad poszczególnymi zapisami projektu klubu PiS dotyczącego nowelizacji ustaw sądowych przez całą noc. Członkowie komisji głosami posłów klubu PiS przyjęli ustawę wraz z poprawkami. Obrady zakończono o godzinie 5.20.zobacz więcej wideo »Wniosek o przerwę w obradach
Video: tvn24 Wniosek o przerwę w obradach20.12 | Sejmowa komisja sprawiedliwości pracowała nad poszczególnymi zapisami projektu klubu PiS dotyczącego nowelizacji ustaw sądowych. Obrady miały bardzo burzliwy przebieg – również podczas przerw. Podczas jednej z nich posłowie PiS potajemnie wprowadzali poprawki, ale z ich treścią nie chcieli się dzielić z pozostałymi posłami – moment ten wychwyciły mikrofony znajdujące się w sali.zobacz więcej wideo »Wójcik: prokurator stoi na straży interesu publicznego
Video: tvn24 Wójcik: prokurator stoi na straży interesu publicznego19.12 | Tak naprawdę ta regulacja chroni sędziów, bo są uszczegółowione pewne zachowania, kiedy rzeczywiście można popełnić przewinienie dyscyplinarne - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odniósł się do projektu dyscyplinującego sędziów autorstwa klubu PiS. zobacz więcej wideo »Piątkowski: 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego,...
Video: tvn24 Piątkowski: 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego,...Krzysztof Piątkowski (KO) podczas sejmowej komisji, która obraduje nad projektem ustawy dyscyplinującej sędziów: Chciałbym zaproponować treść preambuły w innym brzmieniu: 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego przez władze komunistyczne w Polsce, postanowiliśmy wprowadzić stan wojenny w wymiarze sądownictwa. zobacz więcej wideo »Czarnek (PiS): Nie róbcie hucpy z tej komisji
Video: tvn24 Czarnek (PiS): Nie róbcie hucpy z tej komisji19.12 | Przemysław Czarnek (PiS): Nie róbcie hucpy z tej komisji. Rana krwawi, musimy znaleźć plaster. Podnieśliście rękę na praworządność, rękami sędziów wam poddanych i teraz trzeba naprawić sytuację. Obrażacie inteligencję Polaków.zobacz więcej wideo »Kamil Bortniczuk odczytuje proponowaną preambułę ustawy
Video: tvn24 Kamil Bortniczuk odczytuje proponowaną preambułę ustawy19.12 | Kamil Bortniczuk (Porozumienie) odczytuje proponowaną preambułę ustawy. Dodanie preambuły jest jedną z poprawek Porozumienia.zobacz więcej wideo »Szłapka: Proponuję tytuł projektu ustawy o bezkarności...
Video: tvn24 Szłapka: Proponuję tytuł projektu ustawy o bezkarności...19.12 | Adam Szłapka (KO): Proponuję tytuł projektu ustawy o bezkarności polityków PiS-u. Wam chodzi o bezkarnośćzobacz więcej wideo »Burzliwy przebieg komisji sprawiedliwości i praw człowieka
Video: tvn24 Burzliwy przebieg komisji sprawiedliwości i praw człowieka19.12 | Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy mającej wywierać presję na sędziów. W czwartek wieczorem zajmuje się nim komisja sprawiedliwości.zobacz więcej wideo »Wiceminister sprawiedliwości o projekcie ustawy represyjnej...
Video: tvn24 Wiceminister sprawiedliwości o projekcie ustawy represyjnej...19.12 | - Jeżeli nie będzie tego projektu, to doprowadzimy nasz kraj do anarchii, tak naprawdę sędziwie doprowadzą - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odniósł się do projektu dyscyplinującego sędziów, autorstwa klubu PiS.zobacz więcej wideo »Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu w całości
Video: tvn24 Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu w całości19.12 | Wniosek o odrzucenie projektu w całości przepadł jednym głosem. Głosowało 25 posłów, 12 posłów było za, 13 przeciw. Nikt się nie wstrzymał.zobacz więcej wideo »Nowacka: duch Piotrowicza krąży nad komisją
Video: tvn24 Nowacka: duch Piotrowicza krąży nad komisją19.12 | Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy mającej wywierać presję na sędziów. W czwartek wieczorem zajmuje się nim komisja sprawiedliwości. O pracy komisji opowiadała Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.zobacz więcej wideo »
Autor: js/adso / Źródło: TVN24, PAP
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiiQFodHRwczovL3R2bjI0LnBsL3dpYWRvbW9zY2ktei1rcmFqdSwzL3dpY2VtaW5pc3Rlci1zcHJhd2llZGxpd29zY2ktYW5uYS1kYWxrb3dza2Etby1wb3ByYXdrYWNoLWRvLXByb2pla3R1LXVzdGF3eS1yZXByZXN5am5laiw5OTQ3MzkuaHRtbNIBAA?oc=5
2019-12-20 09:44:00Z
52782015005694
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska o poprawkach do projektu ustawy represyjnej - TVN24"
Post a Comment