Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa UE - a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego: taki wyrok wydali sędziowie Izby Pracy SN, którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zbadanie legalności działania KRS i Izby Dyscyplinarnej. Jak zauważa dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, to potężny cios - o ile nie koniec - w reformę sprawiedliwości wdrażaną od kilku lat przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego został wydany w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie TSUE z 19 listopada.
To ostatnie zapadło w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane właśnie przez Izbę Pracy SN: unijny Trybunał orzekł, że to polski Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dot. przejścia sędziów SN w stan spoczynku.
Zakończone dzisiaj postępowanie przed SN dotyczyło natomiast odwołania jednego z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa co do dalszego zajmowania przez niego stanowiska sędziego NSA.
Zgodnie z nową ustawą o SN, odwołania takie rozstrzygane są przez nowo powołaną Izbę Dyscyplinarną SN. Z kolei według listopadowego orzeczenia TSUE, gdyby Sąd Najwyższy uznał, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dot. przejścia sędziów SN w stan spoczynku.
W uzasadnieniu dzisiejszego wyroku Izby Pracy SN sędzia Bieniek wskazał, że Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej - i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła.
W odniesieniu do tej ostatniej sędziowie Bohdan Bieniek, Piotr Prusinowski i Dawid Miąsek uznali, że nie jest ona sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego.
To - jak zauważa dziennikarz RMF FM Tomasz Skory - potężny cios w PiS-owską reformę wymiaru sprawiedliwości - o ile nie jej koniec: jednym wyrokiem Sąd Najwyższy oprotestował bowiem legalność działania powołującej sędziów KRS i unieważnił istnienie nowo powołanej Izby Dyscyplinarnej SN jako sądu w ogóle.
O to, co oznacza to dla tych instytucji, Tomasz Skory zapytał obecnego na sali podczas ogłaszania wyroku sędziego SN Krzysztofa Rączkę.
"Powinna Krajowa Rada powstrzymać się od działalności jakiejkolwiek w tej chwili. Po drugie, Izba Dyscyplinarna powinna przestać orzekać. I po trzecie, trzeba dokonać naprawy legislacyjnej. To są trzy warunki, ale one są bardzo trudne, biorąc pod uwagę stopień zacietrzewienia, oderwania od realiów normatywnych i aksjologicznych i władzy wykonawczej, i władzy ustawodawczej" - podkreślił sędzia Rączka.
Mówiąc wprost - komentuje Tomasz Skory - pytanie brzmi, czy KRS i Izba Dyscyplinarna SN, a także rząd i większość parlamentarna podporządkują się dzisiejszemu orzeczeniu - czy czeka nas chaos jeszcze większy niż dotąd.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiaGh0dHBzOi8vd3d3LnJtZjI0LnBsL2Zha3R5L25ld3MtcG90ZXpueS1jaW9zLXctcmVmb3JtZS1waXMtc2Vkemlvd2llLXNuLXBvZHdhenlsaS1sZWdhbG5vc2MtLG5JZCwzMzcxNzYx0gFraHR0cHM6Ly93d3cucm1mMjQucGwvZmFrdHkvbmV3c2FtcC1wb3Rlem55LWNpb3Mtdy1yZWZvcm1lLXBpcy1zZWR6aW93aWUtc24tcG9kd2F6eWxpLWxlZ2Fsbm9zYy0sbklkLDMzNzE3NjE?oc=5
2019-12-05 11:55:39Z
52781985751386
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Potężny cios w reformę PiS. Sędziowie SN podważyli legalność nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej - RMF 24"
Post a Comment