
"Komisja Europejska kieruje do Trybunału Sprawiedliwości skargę przeciwko Polsce, aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną" - przekazała KE.
Nieoficjalne informacje o decyzji pojawiły się wczoraj. Według informacji RMF FM punkt przeszedł bez dyskusji na kolegium, jak ustaliła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Jest to inicjatywa obecnego komisarza ds. praworządności Fransa Timmermansa.
Jak podaje RMF FM, w poniedziałek na spotkaniu przygotowawczym zastrzeżenia zgłosił gabinet niemieckiego komisarza ds. budżetu Gunthera Oettingera. Sugerowano, aby nie ruszać z tą inicjatywą przed wyborami w Polsce. W odpowiedzi usłyszano, że "KE nie patrzy, czy w jakimś kraju są wybory".
Procedura KE ws. systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce
KE wszczęła 3 kwietnia wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa UE. Jej zdaniem rozwiązania przyjęte przez władze w Warszawie podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą. Zgodnie z orzecznictwem TSUE jest to wymogiem Unii Europejskiej.
W uzasadnieniu decyzji o procedurze KE wskazywała, że polska ustawa umożliwia objęcie sędziów sądów powszechnych procedurami dyscyplinarnymi, a także nakładanie na nich kar z "uwagi na treść wydanych przez nich orzeczeń sądowych". Zdaniem urzędników z Brukseli nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia także niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która kontroluje decyzje podjęte w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom.
W skład Izby Dyscyplinarnej wchodzą wyłącznie nowi sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, której sędziów-członków mianuje teraz Sejm - przypomniała KE.
Brukseli nie podoba się też to, że nie ma gwarancji, iż w sprawie dyscyplinarnej dotyczącej sędziego sądu powszechnego w pierwszej instancji będzie orzekał "sąd ustanowiony na mocy ustawy". Nowy system uprawnia bowiem prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do wyznaczenia sądu dyscyplinarnego "ad hoc i z niemal nieograniczoną swobodą". "Nowy system nie gwarantuje, że sprawy będą rozpatrywane w rozsądnym czasie, co umożliwia utrzymywanie sędziów w ciągłym stanie zagrożenia ze strony zawisłych spraw oraz wpływa na prawo sędziów do obrony" - wskazywała KE.
(KF)
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMifGh0dHBzOi8vd2lhZG9tb3NjaS5vbmV0LnBsL3N3aWF0L2tlLXNraWVyb3dhbGEtc2thcmdlLWRvLXRzdWUtcHJ6ZWNpd2tvLXBvbHNjZS13LXNwcmF3aWUtc3lzdGVtdS1keXNjeXBsaW5hcm5lZ28tZGxhLzRydjN0ZmXSAYABaHR0cHM6Ly93aWFkb21vc2NpLm9uZXQucGwvc3dpYXQva2Utc2tpZXJvd2FsYS1za2FyZ2UtZG8tdHN1ZS1wcnplY2l3a28tcG9sc2NlLXctc3ByYXdpZS1zeXN0ZW11LWR5c2N5cGxpbmFybmVnby1kbGEvNHJ2M3RmZS5hbXA?oc=5
2019-10-10 10:19:16Z
52781889987451
Bagikan Berita Ini
0 Response to "KE skierowała skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów - Onet.pl"
Post a Comment