Search

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie. 'Wasza bierność, nasza złość' 'Dzieci i ryby mają głos' - krzyczą uczestnicy [AKTUALIZUJEMY] - Warszawa.Wyborcza.pl

TEKST AKTUALIZOWANY. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, CO SIĘ TERAZ DZIEJE NA MARSZU.

Dziś od rana uczestnicy warszawskiego protestu gromadzili się na pl. Konstytucji. Stąd trasa pochodu prowadzi przez ulice Piękną, Wiejską (koło Sejmu), pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, rondo de Gaulle’a, Al. Jerozolimskie do pl. Defilad. Oficjalny początek ustalono na godz. 10.

W czasie przemarszu od godz. 10 do 14 możliwe będą wstrzymania ruchu na jego trasie i zmiany kursowania autobusów linii: E-2, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 159, 158, 166, 171, 175, 180, 195, 222, 411, 501, 502, 503, 507, 514, 517, 518, 519, 521, 522, 520, 525. Również tramwaje linii: 4, 15, 18 i 35 mogą zmienić trasy i pojechać ulicami Nowowiejska – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II.

Zobacz początek Strajku klimatycznego w Warszawie

To walka o świat, politycy - działać

Sporo protestujących pojawiło się przed czasem. Przychodzą całe klasy. Organizatorzy szacują, że pojawiło się 7 tys. osób. Na transparentach można zobaczyć hasła: "Save the planet" czy "Dzieci i ryby mają głos". Są też takie: "Mam tak samo jak ty, miasto moje w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak".

Wśród strajkujących, najwięcej jest młodzieży w wieku szkolnym. - To walka o świat, to walka o świat, ej politycy - działać, raz!" - śpiewają w rytm muzyki elektronicznej.

Niektórzy mają maski gazowe, inni zieloną Ziemię wymalowaną na policzkach. Robią sobie selfie i zdjęcia w grupach, uśmiechają się do obiektywów.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w WarszawieMłodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta


– My, młodzi ludzie mamy wrażenie, że naprawdę nikt nie przejmuje się tym, co się dzieje dookoła nas. Politycy są zajęci swoimi gierkami i lekceważą sytuację kryzysową. Jeżeli nie zaczniemy działać, podniesie się temperatura, będzie brakować wody. Nie chcemy do tego dopuścić – mówi 16-letnia Maja z XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.

Pan Przemysław, ojciec 18-latka przyszedł wesprzeć strajk. – Temat klimatu nie jest dziś wiodący. A powinien być. Mam nadzieję, że to następne pokolenie będzie przywiązywało do tego tematu większą wagę.

- Walka o klimat to walka o zdrowie - krzyczą mówcy ze sceny. - Nasza władza twierdzi, że dba o dobro najuboższych. Ze źródeł naukowych wiemy, że kryzys klimatyczny dotknie przede wszystkim ich.

- Hańba, hańba - odpowiadają zebrani. Rozlegają się brawa.

- Jedna Ziemia, jeden los. Wasza bierność, nasza złość - skandują.

W trakcie przemówień padają hasła o tym, że era węgla musi się skończyć i nie ma już czasu na bierność polityków.

Pod Sejmem: Nadchodzi uliczna ustawa klimatyczna

Gdy uczestnicy protestu maszerują ul. Piękną pozdrawiają się z ludźmi na balkonach.

Mijając Sejm skandują: - Nadchodzi uliczna ustawa klimatyczna.
Pod Sejmem jest też Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP. - Smażyć też będziemy się wspólnie - tłumaczy swoją obecność.

Na zakończenie marszu na pl. Defilad uczestnicy, łapiąc się za ręce utworzą Łańcuch dla Przyszłości. Po rozwiązaniu pochodu jego uczestnicy będą mogli zostać w Miasteczku Klimatycznym, gdzie przez tydzień (20-27.09) odbywać się będą związane z kryzysem klimatycznym wydarzenia edukacyjne i kulturalne. W miasteczku przez cały tydzień będą organizatorzy protestu, a czasem także eksperci, by na bieżąco będą komentować szczyt klimatyczny ONZ, który zacznie się w poniedziałek 23 września.

Planeta ważniejsza niż nieobecność w szkole

Organizatorzy MSK wysłali alarmistyczny list do liderów wszystkich ugrupowań politycznych. Zaczyna się od zdania: "My, młode pokolenia Polek i Polaków, zwracamy się do Was, ponieważ jesteśmy przerażeni Waszą biernością wobec kryzysu klimatycznego” – tak zaczyna się list, który organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wysłali do liderów wszystkich partii. „Nasz strajk może realnie coś zmienić” – zachęcali w ostatnich dniach młodzi warszawscy aktywiści do udziału w wydarzeniu nazwanego już na świecie Protestem Tysięcy Miast. Akcje protestacyjne zapowiedziano w ponad ponad 2800 miastach w 150 krajach. W Polsce w ponad 60 miastach. Uczniowie, studenci, ich rodzice i dziadkowie protestują przeciw bierności rządzących wobec kryzysu klimatycznego.
Organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego napisali na Facebooku: Nasz strajk jest ważniejszy niż jeden dzień w szkole, jeden dzień w pracy czy jakimkolwiek innym miejscu.

Młodzi organizatorzy strajku wierzą, że wychodząc na ulice nie jednego, lecz tysięcy miast na całym świecie staną się siłą, która przyniesie realną zmianę. W Polsce – jak ogłosili młodzi aktywiści – mają poparcie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreślają, że ich walka jest ponad podziałami, bo kryzys klimatyczny dotyka każdego, niezależnie od wieku, pochodzenia i poglądów.

Postulaty protestujących

Od rządzących uczestnicy protestu domagają się realizacji sześciu postulatów. Oto one w skrócie:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMidWh0dHA6Ly93YXJzemF3YS53eWJvcmN6YS5wbC93YXJzemF3YS83LDU0NDIwLDI1MjE0Mjk4LG1sb2R6aWV6b3d5LXN0cmFqay1rbGltYXR5Y3pueS1uaWUtaWRhLWRvLXN6a29seS1tYXN6ZXJ1amEuaHRtbNIBAA?oc=5

2019-09-20 08:48:45Z
52781844960092

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie. 'Wasza bierność, nasza złość' 'Dzieci i ryby mają głos' - krzyczą uczestnicy [AKTUALIZUJEMY] - Warszawa.Wyborcza.pl"

Post a Comment

Powered by Blogger.