Search

Atak na rafinerie. CNN o ustaleniach ekspertów - TVN24

Eksperci z Arabii Saudyjskiej i USA ustalili, że ataki na saudyjskie rafinerie "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" przeprowadzono z bazy w Iranie przy granicy z Irakiem - przekazała stacja CNN, powołując się na źródło zbliżone do dochodzenia w sprawie incydentu. Iran odrzuca oskarżenia.

Do ataku wykorzystano pociski manewrujące oraz drony, które przed osiągnięciem celu na niskiej wysokości przeleciały nad południowym Irakiem i przez przestrzeń powietrzną Kuwejtu - przekazała osoba, na którą powołała się amerykańska stacja telewizyjna.

Kuwejt w poniedziałek ogłosił, że wszczął dochodzenie w sprawie doniesień, że nad krajem widziano drony lub pociski na krótko przed tym, jak trafione zostały saudyjskie instalacje naftowe.

Według źródła CNN dzięki obranej trajektorii pociski nie leciały nad Zatoką Perską, gdzie rozmieszczone są najsilniejsze środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej USA i Arabii Saudyjskiej.

Do tej pory ani Waszyngton, ani Rijad nie opublikowały dowodów, które potwierdzałyby, skąd dokonano sobotnich ataków na saudyjskie rafinerie. Rządy obu państw publicznie podważyły jednak wersję o tym, że ataki przeprowadzono z terytorium Jemenu, jak twierdzili zaangażowani w tamtejszy konflikt zbrojny rebelianci Huti.

Źródło: Google Maps Zaatakowana rafineria znajduje się w mieście Bukajk na wschodzie Arabii Saudyjskiej

Źródło CNN zaznaczyło, że "nie ma absolutnie żadnej przesłanki, która wskazywałaby, że pociski zostały wystrzelone z południa, a już zwłaszcza z miejsca tak odległego jak Jemen".

Poinformowano, że amerykańscy eksperci ds. broni przybyli do Arabii Saudyjskiej, aby pomóc w śledztwie prowadzonym przez tamtejsze władze oraz by ustalić, jak wiele pocisków uderzyło w obie rafinerie oraz jakiej były konstrukcji.

Ma to pomóc w określeniu pochodzenia użytej w nich technologii i jej przynależności do któregoś z krajów. Zadanie to może okazać się łatwiejsze, niż sądzono, ponieważ nie wszystkie pociski dosięgły celów i ich szczątki znaleziono na pustyni.

Źródło: EPA/US GOVERNMENT/DIGITALGLOBE/PAP Zdjęcia satelitarne skutków ataku na saudyjskie rafinerie

Co trafiło instalacje?

Inne źródło, na które powołuje się telewizja, a które rozmawiało z saudyjskimi władzami, poinformowało, że przynajmniej część wykorzystanych w ataku pocisków znana jest pod nazwą Kuds-1.

Według niektórych ekspertów pociski te wykorzystano w czerwcowym ataku Hutich na lotnisko w Absze na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Rannych zostało wówczas 26 osób.

Zdaniem ekspertów Kuds-1 prawdopodobnie oparty jest na irańskiej konstrukcji i przypomina pocisk manewrujący produkcji irańskiej - Sumar. Specjaliści ds. uzbrojenia twierdzą, że Huti niemal na pewno nie mieli wiedzy technicznej, pozwalającej na samodzielne prace nad ta bronią.

Ponadto zasięg Kuds-1 jest zbyt mały, a jego silnik zbyt paliwożerny, aby pocisk mógł pokonać aż 1300 kilometrów między Jemenem a zaatakowanymi w sobotę rafineriami w Arabii Saudyjskiej.

"Niemal na pewno"

Saudyjski ambasador w Londynie Khalid bin Bandar bin Sultan Al Saud w rozmowie z BBC stwierdził, że za atakami na rafinerie "niemal na pewno" stoi Iran.

- Nie chcemy reagować zbyt pochopnie. Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest konflikt w regionie - podkreślił. - Badamy sprawę. Pracujemy blisko z naszymi partnerami z USA, ONZ, Wielkiej Brytanii, a także każdym, kto chce być zaangażowany w pomoc, aby zrozumieć to, co się stało - dodał.

Sprawę skomentował we wtorek wiceprezydent USA Mike Pence. - W świetle tych niesprowokowanych ataków na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej zaręczam, że jesteśmy gotowi. Jak powiedział prezydent Trump, nie chcemy z nikim wojny. Ale Stany Zjednoczone są w gotowości do strzału, do obrony własnych interesów i naszych sojuszników w regionie. Nie miejcie co do tego złudzeń - podkreślił.

Źródło: PAP/Reuters Saudyjska ropa naftowa

Iran zaprzecza

Irańska półoficjalna agencja Tasnim poinformowała, że minister obrony Iranu Amir Hatami zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu Iranu w ataki.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył zaś, że atak na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej kraj ten powinien potraktować jako "ostrzeżenie", że musi zakończyć swój udział w wojnie w Jemenie.

- Nie chcemy konfliktu w regionie. Kto go rozpoczął? Nie Jemeńczycy. Wojnę w regionie rozpętali Saudyjczycy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ameryka, pewne kraje europejskie oraz reżim syjonistyczny [tj. Izrael - red.] - powiedział irański przywódca w nagraniu wideo z posiedzenia rządu.

Irański prezydent nie odniósł się do oskarżeń wysuwanych przez przedstawicieli władz USA i Arabii Saudyjskiej, że to Iran stoi za sobotnim atakiem.

Ataki na rafinerie

Sobotnie ataki na dwie instalacje saudyjskiego koncernu Aramco, położone na wschodzie Arabii Saudyjskiej, spowodowały wstrzymanie produkcji 5,7 miliona baryłek ropy dziennie, czyli około 50 procent całkowitej produkcji Aramco, co równa się pięciu procentom globalnej podaży.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Atak na saudyjskie rafinerie

We wtorek władze w Rijadzie zapowiedziały, że krajowa produkcja ropy zostanie przywrócona do poprzedniego poziomu do końca września.

W środę Francja poinformowała, że na prośbę Arabii Saudyjskiej wyśle do tego kraju swoich ekspertów, aby wesprzeć dochodzenie w sprawie pochodzenia i przebiegu sobotnich ataków.

Także tego dnia saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że po ataku na instalacje naftowe Arabia Saudyjska przyłączyła się do kierowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji ochrony żeglugi na Bliskim Wschodzie. W misji uczestniczą już Australia, Bahrajn i Wielka Brytania.

Atak na saudyjskie rafinerie »

Oglądaj
Atak na saudyjskie rafinerie
  • Pence: Stany Zjednoczone są w gotowości do strzałuPence: Stany Zjednoczone są w gotowości do strzału
  • Prezydent USA Donald Trump powściągliwy w sprawie ataku na pola naftowe w Arabii SaudyjskiejPrezydent USA Donald Trump powściągliwy w sprawie ataku na...
  • Ataki na saudyjskie rafinerie. "Musimy definitywnie ustalić sprawcę"Ataki na saudyjskie rafinerie. "Musimy definitywnie ustalić...
  • W tym konflikcie polityka przeplata się z religią. Zimna wojna na Bliskim Wschodzie trwa od 30 latW tym konflikcie polityka przeplata się z religią. Zimna wojna...
  • Przyznali się rebelianci z Jemenu, USA wskazują na Iran. "Amerykańska polityka kłamstwa"Przyznali się rebelianci z Jemenu, USA wskazują na Iran....
  • "Znamy winowajcę. Jesteśmy gotowi do odwetu""Znamy winowajcę. Jesteśmy gotowi do odwetu"
  • "To był celowy atak na światową gospodarkę i rynki energetyczne""To był celowy atak na światową gospodarkę i rynki energetyczne"
  • Atak na rafinerię w Arabii SaudyjskiejAtak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej
  • Donald Trump zapowiada odwet po sobotnim ataku na rafinerie Arabii SaudyjskieDonald Trump zapowiada odwet po sobotnim ataku na rafinerie...
  • Władze USA gotowe do uruchomienia rezerwy strategicznej ropy po ataku na saudyjską rafinerięWładze USA gotowe do uruchomienia rezerwy strategicznej ropy...
  • Atak dronów wywołał pożar w rafinerii koncernu AramcoAtak dronów wywołał pożar w rafinerii koncernu Aramco
Wideo: 2019 Cable News Network All Rights Reserved Pence: Stany Zjednoczone są w gotowości do strzału

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP, Reuters, CNN

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiZWh0dHBzOi8vd3d3LnR2bjI0LnBsL3dpYWRvbW9zY2ktemUtc3dpYXRhLDIvYXRhay1uYS1yYWZpbmVyaWUtY25uLW8tdXN0YWxlbmlhY2gtZWtzcGVydG93LDk3MDQzMC5odG1s0gEA?oc=5

2019-09-18 08:20:00Z
52781850637210

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Atak na rafinerie. CNN o ustaleniach ekspertów - TVN24"

Post a Comment

Powered by Blogger.