Kto będzie nowym szefem Komisji Europejskiej? To najbardziej gorące pytanie ostatnich dni. Kandydatura dotychczasowego pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa wzbudza wiele emocji. Przeciwni Holendrowi są państwa Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską. Giełda nazwisk jest ciągle żywa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kraje V4 nie dają za wygraną ws. Timmermansa! Premier Czech nie pozostawia wątpliwości: Odrzucimy go ponownie
Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem. Wszystkie państwa V4 zagłosują przeciwko Timmermansowi
NA ŻYWO
13;05.
Dla Polski najlepsze byłoby po pierwsze, żeby szefem KE był ktoś, kto łączy, a nie dzieli, kto traktuje równo wszystkie kraje. Domyślam się, że takie propozycje złoży Wyszehrad, ale te nazwiska nie są publiczne, więc nie będę na ich temat spekulował. Druga sprawa, to równowaga geograficzna, żeby zgodnie z dotąd respektowaną zasadą, którą teraz po raz pierwszy zamierza się złamać, żeby jedno z czołowych stanowisk przypadło Wyszehradowi, jako temu podmiotowi, który równoważy i zarazem kontruje układ francusko-niemiecki
— ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
13:00.
Wznowienie szczytu w Brukseli zostało ponownie przesunięte, tym razem na godz. 14. Powodem jest brak konsensusu.
12:57.
Według brukselskiego korespondenta „Financial Times”, w grze pojawiają się nazwiska dwóch kobiet - obecna niemiecka minister obrony Ursula Von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego. Von der Leyen ma wsparcie zarówno Merkel, jak i Macrona.
12:45.
Frans Timmermans to nie jest dobra kandydatura jeżeli chodzi o szefa Komisji Europejskiej. To człowiek agresji i walki, a jedyne co potrafi budować to konflikt
— oceniła w rozmowie z TVP Info europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
12:40.
Wznowienie szczytu UE w sprawie obsady unijnych stanowisk zostało przesunięte na godzinę 13 we wtorek. Po niedzielnym 19-godzinnym maratonie i dobie przerwy podzieleni liderzy mają kolejny raz spróbować wypracować porozumienie.
Premier Łotwy Arturs Karins, który też należy do EPL podkreślił, że dotychczasowe kandydatury nie dostały wystarczającego poparcia, dlatego trzeba znaleźć nowe.
Kandydaci wiodący nie zyskali poparcia dlatego trzeba wyjść ponad to
— mówił we wtorek przed południem.
Liderzy unijni są pod presją, bo Parlament Europejski w środę rano ma wybrać swojego przewodniczącego nie oglądając się na ustalenia państw członkowskich.
12:35.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.
12:30.
Frans Timmermans wciąż zwleka z objęciem mandatu europosła.
Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym #EUCO dołączy do swoich frakcyjnych kolegów: Leszka Millera i Roberta Biedronia
— ocenił poseł Sylwester Chruszcz.
12:25.
Jak podają unijne źródła, liberałowie mogą położyć na stół nową propozycję ws. stanowiska szefa KE - kandydaturę Dunki Margrethe Vestager. To rozwiązanie mogłoby zostać przyjęte przez część państw przeciwnych Timmermansowi.
Inny wariant to zgoda Timmermansa i socjalistów na to, żeby objął on stanowisko szefa unijnej dyplomacji.
12:15.
W obronie Timmermansa stanął także człowiek Donalda Tuska. Leszek Jażdżewski oświadczył we wpisie na Twitterze, że sprzeciw wobec Holendra walczącego o praworządność to wstyd.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest i on! Człowiek Tuska staje w obronie Timmermansa. Jażdżewski: Walczy o praworządność. Działania Włoch i V4 to wstyd
12:10.
Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek po przybyciu do Brukseli na kolejny dzień szczytu UE w sprawie nominacji na unijne stanowiska, że jego kraj nie zawarł sojuszu z państwami Grupy Wyszehradzkiej.
Włochy i kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także kilka innych wystąpiły w poniedziałek przeciwko kandydaturze holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Po przyjeździe na szczyt Conte powiedział dziennikarzom, odnosząc się do sprzeciwu wobec tej nominacji:
Uzyskaliśmy ten rezultat dzięki intensywnej aktywności dyplomatycznej.
Potrzeba było co najmniej ośmiu państw, by zablokować, ale błędne jest mówienie o tym, że stworzyliśmy strategię lub oś z krajami Grupy Wyszehradzkiej. Włochy stworzyły oś z dziesięcioma innymi państwami, z którymi mamy różną wrażliwość. Jest wśród nich Grupa Wyszehradzka, ale nie ma wstępnego sojuszu
— wyjaśnił włoski premier.
12:00. Wznowienie szczytu w Brukseli zostało przesunięte na godz. 13. Donald Tusk kontynuuje konsultacje.
Wszystko wskazuje na to, że kandydatura Fransa Timmermansa powróci w dyskusjach na szczycie UE w Brukseli. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko mogą być brane pod uwagę także Dalia Grybauskaite i Margrethe Vestager.
11:55.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez dalej forsuje kandydaturę Holendra Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jak podkreślał przed wznowieniem szczytu, nie można się zgodzić, by został on odrzucony za to, że bronił wartości europejskich.
Sanchez i Timmermans należą do tej samej, socjalistycznej rodziny politycznej. Szef hiszpańskiego rządu mówił dziennikarzom we wtorek w Brukseli, że bardzo ważne jest utrzymanie systemu kandydatów wiodących. W jego ramach obecny wiceszef Komisji zajmujący się sprawami praworządności był proponowany przez centrolewicę na przewodniczącego KE w ramach kampanii wyborczej.
Sanchez zaznaczył, że propozycja Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii, by to Timmermans objął szefostwo KE, a kandydat Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego może być „podstawą do potencjalnego porozumienia w dniu dzisiejszym”.
Ta koncepcja nie została odrzucona. Odrzucony został cały pakiet
— mówił Sanchez, odnosząc się do fiaska rozmów prowadzonych z niedzieli na poniedziałek. Jak podkreślał, niektóre państwa nie chcą, żeby Timmermans został przewodniczącym Komisji przez to, że bronił wartości unijnych.
To jest nie do zaakceptowania dla nas. Nie można odrzucić osoby, ponieważ broniła traktatów, zasad i wartości, za którymi się opowiadamy
— zaznaczył szef hiszpańskiego rządu.
11:50.
Rzecznik rządu Węgier Istvan Hollik w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hirlap” oświadczył, że główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier byłby odpowiednim kandydatem na szefa Komisji Europejskiej.
Hollik powiedział, że rządzące na Węgrzech partie – konserwatywny Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa – będą mogły współpracować z takim szefem KE, który „szanuje chrześcijańską kulturę europejską, Europę narodów i jest skłonny zaakceptować, że nasza ojczyzna chce powstrzymać imigrację”.
Pytany, czy wśród nich jest Barnier, odpowiedział twierdząco.
Tak, jego też uważamy za odpowiednią osobę. Nie ukrywaliśmy, że pięć lat temu poparliśmy właśnie jego, a nie obecnego szefa (KE) Jean-Claude’a Junckera. Można spokojnie powiedzieć, że z Barnierem bylibyśmy dziś dużo dalej niż z Junckerem, którego kadencja na czele Komisji była klęską
— oznajmił Hollik.
Rzecznik powtórzył, że węgierskie partie rządzące nie będą mogły poprzeć ani obecnego wiceszefa KE Fransa Timmermansa, ani wiodącego kandydata Europejskiej Patii Ludowej (EPL) Manfreda Webera, gdyż ten pierwszy atakował, a ten drugi obraził Węgry.
11:45.
W obronie Holendra stanęła także Katarzyna Lubnauer, która napomniała premiera Morawieckiego, żeby ten nie posuwał się za daleko w słowach, bowiem Timmermans może zostać szefem KE.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komedia! Lubnauer napomina premiera Morawieckiego: „Posuwa się trochę za daleko w opiniach na temat Fransa Timmermansa”
11:30.
W obronie kandydatury Fransa Timmermansa stanęła „Gazeta Wyborcza”, która przyznała mu tytuł „Człowieka roku”. Zdaniem redakcji z Czerskiej, Polska i Grupa Wyszehradzka nie mają nic do powiedzenia, bo znaczenie ma tylko głos EPL.
WKT/PAP/TT
autor: Zespół wPolityce.pl
Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@wpolityce.pl. Dołącz do naszej społeczności – Sieci Przyjaciół wPolityce.pl i tygodnika „Sieci” na SiecPrzyjaciol.pl
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiXGh0dHBzOi8vd3BvbGl0eWNlLnBsL3BvbGl0eWthLzQ1MzMwOC1yZWxhY2phLWJ1cnphLXdva29sLWthbmR5ZGF0dXJ5LXRpbW1lcm1hbnNhLW5hLXN6ZWZhLWtl0gEA?oc=5
2019-07-02 10:23:00Z
52781724655107
Bagikan Berita Ini
0 Response to "RELACJA. Burza wokół kandydatury Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. Lewica murem za Holendrem. W grze pojawia się nowe nazwisko - wPolityce.pl"
Post a Comment