Poniedziałkowe warunki meteorologiczne prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych w na południu i północnym wschodzie kraju - poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak czytamy, istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
IMGW wystosowało ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem i burzami z gradem dla województw: opolskiego, wielkopolskiego (południowo-wschodnie powiaty), mazowieckiego (południowe powiaty, dodatkowo w kilku północnych powiatach zagrożenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem), śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego.
Ponadto w większej części województwa warmińsko-mazurskiego, na całym Podlasiu (w południowych powiatach również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem) i w kilku powiatach wielkopolski wprowadzono alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem.
Powodem występowania burz mogą być zarówno superkomórki burzowe - zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi. Istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych - podało IMGW.
Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru - punktowo nie można wykluczyć porywów do około 110-120 km/h, także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 min. miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm, całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 40 mm, a dodatkowo w wyniku kumulacji możliwe są większe sumy) oraz opady gradu - burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 4-6 cm.
Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny wydaje się rozwój gwałtownych burz późnym popołudniem na południu Polski, w strefie przyziemnej konwergencji wiatru. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium i przemieszczać się z zachodu na wschód i północny wschód.
RCB ostrzega
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.
RadioZET.pl/PAP
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMigAFodHRwczovL3dpYWRvbW9zY2kucmFkaW96ZXQucGwvUG9nb2RhL0dkemllLWplc3QtYnVyemEtSU1HVy1Pc3RyemV6ZW5pYS1wcnplZC1idXJ6YW1pLWRsYS1wb2xvd3kta3JhanUuLU1vemxpd2UtdHJhYnktcG93aWV0cnpuZdIBkAFodHRwczovL3dpYWRvbW9zY2kucmFkaW96ZXQucGwvYW1wL2Z1bGwvMTk2NDI3L1BvZ29kYS9HZHppZS1qZXN0LWJ1cnphLUlNR1ctT3N0cnplemVuaWEtcHJ6ZWQtYnVyemFtaS1kbGEtcG9sb3d5LWtyYWp1Li1Nb3psaXdlLXRyYWJ5LXBvd2lldHJ6bmU?oc=5
2019-07-01 11:34:00Z
52781723733127
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Poniedziałkowe warunki meteorologiczne prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanyc... - Radio ZET"
Post a Comment