Search

Wyrok TSUE w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym - TVN24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału.

Polski rząd przegrał sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł w poniedziałek, że przepisy dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

ZOBACZ UZASADNIENIE TSUE >>>

Naruszenie zasady nieusuwalności

Chodzi o ustawę z lipca 2017 roku, która ustanowiła nowe zasady dotyczące przechodzenia w stan spoczynku przez polskich sędziów. Zgodnie z nią wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, chociaż wcześniej wynosił on 67 lat dla obu płci. Zmiany wywołały masowe protesty na ulicach polskich miast.

Sędziowie z TSUE zauważyli, że nowe przepisy naruszają zasadę nieusuwalności sędziów, a także zwrócili uwagę na to, że to prezydent mógł wskazywać, kto pozostaje na stanowisku, a kto nie może już orzekać.

W wyroku Trybunał podkreślił też, że wymiar sprawiedliwości w każdym unijnym kraju może podlegać kontroli Unii Europejskiej.

Polska decyzją sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE została obciążona kosztami postępowania.

Poniedziałkowy wyrok oznacza koniec tej sprawy przed TSUE. Nie ma już środków odwoławczych.

Skarga w sprawie naruszenia prawa

Zdaniem Komisji Europejskiej, która wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku, przepisy obniżające wiek emerytalny i przyznające prezydentowi prawo do decydowania o tym, czy sędzia będzie miał przedłużoną możliwość orzekania, naruszają gwarancje niezawisłości sędziowskiej. Uznawszy, że przepisy te są sprzeczne z prawem Unii, Komisja wniosła do trybunału skargę o stwierdzenie naruszenia prawa UE.

Polskie władze zmieniły w kwietniu 2018 roku przepisy, ale Komisja Europejska zdecydowała się na podtrzymanie zarzutów, bo jej zdaniem nie wszystkie problemy zostały rozwiązane.

Autor: akr\mtom,now / Źródło: PAP

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu ulicy Rzgowskiej i Dąbrowskiego w Łodzi. Pracownicy... czytaj dalej  »

Prokuratura Rejonowa w Gdyni umorzyła sprawę zabicia kilku fok na polskim wybrzeżu, choć potwierdziła, że przynajmniej trzy z... czytaj dalej  »

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiZGh0dHBzOi8vd3d3LnR2bjI0LnBsL3dpYWRvbW9zY2ktei1rcmFqdSwzL3d5cm9rLXRzdWUtdy1zcHJhd2llLXptaWFuLXctc2FkemllLW5hand5enN6eW0sOTQ3MTA5Lmh0bWzSAQA?oc=5

2019-06-24 13:05:00Z
52781716480949

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Wyrok TSUE w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym - TVN24"

Post a Comment

Powered by Blogger.