Trybunał ogłosił wyrok po godz. 14.30. Według sędziów TSUE Polska naruszyła art. 19 ust. 1 traktatu o UE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej.
"Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku urzędującym sędziom SN narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością" - uznał TSUE.
Poniedziałkowe orzeczenie jest pierwszym wyrokiem unijnego Trybunału, który potwierdza, że rządzący dokonali zamachu na niezależność sądownictwa w Polsce.
Trybunał zajmował się prezydencką ustawą o SN, dzięki której Andrzej Duda próbował przejąć kontrolę nad Sądem Najwyższym. W 2018 r. prezydent obniżył sędziom SN wiek emerytalny z 70 do 65 lat i zapewnił sobie prawo do decydowania, którzy mogą orzekać dłużej. Na tej podstawie próbował usunąć z SN 23 osoby, w tym pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf, choć jej sześcioletnia kadencja (do 2020 r.) wynika wprost z konstytucji. Podobna czystka odbyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
- Polska ustawa narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów - uznała we wrześniu 2018 r. Komisja Europejska, kierując skargę na Polskę. Bruksela zakwestionowała zarówno obniżenie wieku emerytalnego urzędującym już sędziom, jak i nowe uprawnienia prezydenta. TSUE właśnie zgodził się z Komisją.
"Gwarancje niezawisłości i bezstronności sędziów wymagają, aby sądy były chronione przed naciskami i ingerencją z zewnątrz. Zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku nie spełniały tych wymogów" - uznał Trybunał.
Już jesienią ubiegłego roku TSUE na wniosek Komisji nakazał przywrócić usuniętych sędziów do pracy na czas procesu. PiS skapitulował przed Trybunałem w grudniu ubiegłego roku. Nowelizacja ustawy o SN cofnęła skutki czystki i odebrała prezydentowi prawo do decydowania o przedłużaniu pracy sędziów. Dziś nowe przepisy emerytalne obowiązują tylko sędziów, którzy dopiero rozpoczynają orzekanie. Sam Andrzej Duda nigdy się nie zgodził z werdyktem TSUE i do końca przekonywał, że „odesłanie sędziów na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione".
- Komisja Europejska nie ma racji, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej posunął się za daleko - mówił w grudniu ubiegłego roku. - To praktyki, które są groźne dla suwerenności państw UE - przekonywał.
Po znowelizowaniu ustawy Polska dążyła do zamknięcia sprawy przed TSUE. - Ten spór ma charakter historyczny - przekonywał przedstawiciel polskiego MSZ Bogusław Majczyna, ale Warszawa nie zdołała przekonać Komisji do wycofania skargi. Według przedstawicieli KE sfinalizowanie postępowania przed TSUE miało fundamentalne znaczenie dla interesów UE i ochrony niezależności europejskich sędziów.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiYWh0dHA6Ly93eWJvcmN6YS5wbC83LDc1Mzk5LDI0OTMwNDAyLHRyeWJ1bmFsLXNwcmF3aWVkbGl3b3NjaS1yZWZvcm1hLWR1ZHktbmFydXN6eWxhLXByYXdvLXVlLmh0bWzSAQA?oc=5
2019-06-24 12:51:46Z
52781716480949
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Trybunał Sprawiedliwości: Reforma Dudy naruszyła prawo UE - Gazeta Wyborcza"
Post a Comment