Search

Eurowybory 2019. (Nie)nowi posłowie Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego - Katowice.Wyborcza.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego - relacja NA ŻYWO

Przedstawiamy sylwetki europarlamentarzystów z województwa śląskiego wybranych w niedzielnych wyborach: Jadwigi Wiśniewskiej, Izabeli Kloc i Grzegorza Tobiszowskiego z PiS, Jerzego Buzka, Jana Olbrychta i Marka Balta z Koalicji Europejskiej oraz Łukasza Kohuta z Wiosny.

Jadwiga Wiśniewska (PiS)

Konwencja PiS w Katowicach. Jarosław Kaczyński i Jadwiga WiśniewskaKonwencja PiS w Katowicach. Jarosław Kaczyński i Jadwiga Wiśniewska GRZEGORZ CELEJEWSKI

Ma 56 lat i wykształcenie pedagogiczne, była dyrektorką szkoły w Gniazdowie koło Koziegłów. W 2002 roku została radną powiatu myszkowskiego. W polskim Sejmie zasiadała od 2005 roku. W 2014 roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Jak mówią w kręgach dobrze poinformowanych w sprawach PiS, Wiśniewska w Parlamencie Europejskim znalazła się w ramach kompromisu z liderem częstochowskiego PiS Szymonem Giżyńskim, znacznie mniej od niej znanym na politycznym rynku ogólnopolskim. Wprawdzie to ona – zwłaszcza po 10 kwietnia 2010 roku – widywana jest często u boku prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale Giżyński z kolei jest z prezesem od czasów Porozumienia Centrum. Giżyński zatem pozostał liderem częstochowskiego PiS, awansował również na wiceministra rolnictwa, Wiśniewska natomiast bryluje w Warszawie – nadal pojawia się często z prezesem Kaczyńskim – i w Brukseli. Ma też bardzo mocną pozycję w powiecie myszkowskim.

Izabela Kloc (PiS)

Izabela KlocIzabela Kloc DAWID CHALIMONIUK

Izabela Kloc (rocznik 1963) jest absolwentką teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz pedagogiki. Pracowała jako nauczycielka w Pszczynie, w Katowicach kierowała społecznym liceum. Zanim związała się z PiS, należała do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Posłanką na Sejm została po raz pierwszy w 2005 roku. W 2014 roku w przedterminowych wyborach została senatorem z Rybnika, rok później ponownie zdobyła mandat poselski (poparło ją 43 648 wyborców).

Od dawna rywalizuje o wpływy z dotychczasowym wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. Kreuje się jako specjalistka w kwestiach unijnych (w 2003 roku ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami unijnymi).

To był jej czwarty start w eurowyborach, po raz pierwszy zakończony sukcesem.

Grzegorz Tobiszowski (PiS)

Grzegorz Tobiszowski (z prawej), szef PiS na ŚląskuGrzegorz Tobiszowski (z prawej), szef PiS na Śląsku DOMINIK GAJDA

Urodził się 1 listopada 1965 roku w Rudzie Śląskiej. Ukończył socjologię i ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz zarządzanie i marketing w Polskiej Akademii Nauk (studia podyplomowe). Przygodę z polityką i samorządem rozpoczął w swoim rodzinnym mieście: w latach 1994-2002 był radnym (w 1998 roku został wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność), natomiast w latach 1995-2000 pełnił również funkcję wiceprezydenta Rudy Śląskiej ds. rozwoju. W 1995 został członkiem Związku Górnośląskiego. W 2002 objął natomiast stanowisko prezesa Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach.

W 2005 roku, z listy Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na posła Sejmu V kadencji, otrzymując 7662 głosy. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku drugi raz uzyskał mandat poselski, otrzymując 13984 głosy. Cztery lata później z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, uzyskując 13268 głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2015 ponownie uzyskał mandat poselski, otrzymując 36422 głosy.

W rządzie Prawa i Sprawiedliwości od 1 grudnia 2015 roku pełni funkcję wiceministra energii, natomiast 23 lutego 2016 roku został także mianowany pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Jerzy Buzek (Koalicja Europejska)

Jerzy BuzekJerzy Buzek KAMILA KOTUSZ

Jerzy Buzek - nie atakuje i sam nie jest atakowany, nawet ze strony PiS. Nigdy nie miał politycznych apetytów i pozostawał z dala od pierwszej linii nawet w ciągu czterech lat premierowania. Ministrami byli u niego m.in. Lech Kaczyński i Ryszard Czarnecki. Z tylnego fotela rządził szef AWS Marian Krzaklewski, ale to Buzek firmował wprowadzane wtedy reformy: administracyjną, zdrowotną, emerytalną i oświatową, zdemontowaną właśnie przez PiS.

Na Śląsku, a przede wszystkim w Zagłębiu wciąż pamiętają mu jeszcze jedną reformę, w wyniku której zlikwidowano najbardziej nierentowne kopalnie. Buzek zapłacił za to gniewem związkowców i w 2001 roku klęską wyborczą, ale po kilku następnych latach afer SLD, triumfalnie wrócił. Od 2004 roku stale jest wybierany do europarlamentu z listy PO (ostatnio Koalicji Europejskiej). W latach 2009-2012 był w nim przewodniczącym.

Luteranin z czeskiego brzegu Olzy. Jeden z jego przodków był współautorem przepisów o autonomii przedwojennego województwa śląskiego. Dzieciństwo i młodość spędził w Chorzowie, a do tytułu profesora doszedł w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. To tam poznał młodszego o kilkanaście lat Krzaklewskiego. W 1981 roku prowadził obrady I zjazdu „Solidarności” w gdańskiej Oliwii. W stanie wojennym konspirował, nie był wodzem, lecz organizatorem.

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)

Jan Olbrycht podczas wieczoru wyborczego Koalicji EuropejskiejJan Olbrycht podczas wieczoru wyborczego Koalicji Europejskiej GRZEGORZ CELEJEWSKI

Jan Olbrycht (rocznik 1952) to jeden z najlepszych europosłów w ostatnich latach. Były marszałek województwa śląskiego (1998-2002) w Brukseli jest autorytetem w sprawie polityki miejskiej i unijnego budżetu. Karierę samorządową zaczynał w Cieszynie, gdzie był burmistrzem (1990-1998). Posłem Parlamentu Europejskiego jest od 2004 roku.

W zakończonej kadencji Jan Olbrycht jako sprawozdawca europarlamentu negocjował rewizję obecnej perspektywy finansowej (2014-20), pracował też nad kształtem budżetu po roku 2020. Zależało mu, by budżet UE zapewniał kontynuowanie finansowania obecnych polityk europejskich oraz pozwalał na realizację nowych priorytetów związanych z bezpieczeństwem, obronnością i kryzysem migracyjnym.

Poseł Olbrycht jest trzykrotnym laureatem MEP Awards dla najlepszych eurodeputowanych. W 2018 roku otrzymał ją w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne. W 2014 w kategorii zrównoważone środowisko miejskie, a w 2007 roku w kategorii polityka regionalna. Jako jedyny Polak był też aż sześciokrotnie nominowany do tej nagrody.

Jan Olbrycht jest m.in. współzałożycielem i przewodniczącym intergrupy parlamentarnej URBAN zrzeszającej osoby zainteresowane tematyką miejską. To jedna z 28 intergrup działających w Parlamencie Europejskim, skupia ponad 100 partnerów i 86 europosłów.

Marek Balt (Koalicja Europejska)

Marek Balt podczas konwencji Koalicji Europejskiej w ChorzowieMarek Balt podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Chorzowie GRZEGORZ CELEJEWSKI

Marek Balt (rocznik 1973) jest inżynierem ekonomistą po Politechnice Częstochowskiej, pracował w ISD Huta Częstochowa. W 2006 roku został miejskim radnym, a gdy lewica wygrała kolejne wybory samorządowe – przewodniczącym rady miasta. W pracy samorządowej zasłynął m.in. z kontrowersyjnego pomysłu opodatkowania pielgrzymów przybywających do Częstochowy. W latach 2011-2015 był posłem SLD.

Łukasz Kohut (Wiosna)

Koordynatorem ugrupowania Roberta Biedronia w województwie śląskim jest Łukasz KohutKoordynatorem ugrupowania Roberta Biedronia w województwie śląskim jest Łukasz Kohut GRZEGORZ CELEJEWSKI

Lider Wiosny w regionie ma 37 lat. Ukończył politologię oraz zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Studiował też w Finlandii na Savonia University of Applied Sciences w Varius, później pracował w banku. Następnie wyjechał do Norwegii. Tam pracował w księgowości dla firmy Skanska Norge, przez jakiś czas pracował też w Czechach. – Wróciłem na Śląsk, bo tęskniłem za swoim hajmatem – pisze o sobie.

W Rybniku założył firmę, a politycznie związał się z Twoim Ruchem Janusza Palikota, w 2015 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu. Związany jest też z DURŚ – Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich. Prowadzi bloga, fotografuje oraz pisze felietony do lokalnych gazet i portali.

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMidWh0dHA6Ly9rYXRvd2ljZS53eWJvcmN6YS5wbC9rYXRvd2ljZS83LDM1MDYzLDI0ODMyODQ5LGV1cm93eWJvcnktMjAxOS1uaWUtbm93aS1wb3Nsb3dpZS1wYXJsYW1lbnR1LWV1cm9wZWpza2llZ28uaHRtbNIBAA?oc=5

2019-05-27 10:46:47Z
52781670917374

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Eurowybory 2019. (Nie)nowi posłowie Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego - Katowice.Wyborcza.pl"

Post a Comment

Powered by Blogger.