Search

Koronawirus na świecie. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: testować każdego podejrzanego o zakażenie - TVN24

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że państwa robią za mało, by śledzić przebieg pandemii i za rzadko poddają potencjalnych zakażonych testom. Ostrzegł, że wprowadzane przez rządy restrykcje spowolnią, ale nie wygaszą epidemii koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus zabrał głos podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Genewie. Wyraził zadowolenie z faktu, że coraz więcej państw wprowadza zdecydowane środki ograniczające rozprzestrzenianie się Covid-19. Zaznaczył jednak, że samo ograniczenie kontaktów nie wystarczy do pokonania pandemii.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

1. Odnotowywany szybki wzrost przypadków koronawirusa

- W ciągu ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy gwałtowną eskalację przypadków COVID-19. Więcej przypadków i zgonów odnotowano w innych częściach świata niż w Chinach - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

2. Niedostateczne działania w obszarze liczby testów, izolacji przypadków i śledzenia kontaktów

Zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, "zauważalna jest szybka eskalacja działań społecznych mających na celu zmniejszenie kontaktów między obywatelami, jak zamykanie szkół, odwoływanie wydarzeń sportowych i imprez masowych". - Ale nie zobaczyliśmy dostatecznie pilnego wzrostu wykonywanych testów, izolacji przypadków i śledzenia kontaktów (osób zakażonych - red.), co jest podstawą w zwalczaniu Covid-19 – dodał.

3. Mycie rąk i kasłanie w zgięcie łokcia mogą zredukować ryzyko zakażenia

- Zmniejszanie kontaktów międzyludzkich może zredukować zakażenia i daje szansę resortom zdrowia na uporanie się z wirusem. Mycie rąk i kasłanie w zgięcie łokcia mogą zredukować ryzyko zakażenia siebie i innych – stwierdził szef WHO.

4. Jasny przekaz do wszystkich krajów: testować, testować, testować

- Ale samo stosowanie się do tych zasad nie powstrzyma pandemii Covid-19. Kombinacja działań robi różnicę. Wszystkie kraje muszą podjąć stosowne środki – podkreśla.

- Mamy jasny przekaz do wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdego podejrzanego o zakażenie. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, izolujcie ich, ustalcie kto był z nimi w bliskim kontakcie nawet na dwa dni przed pojawieniem się symptomów i przeprowadźcie testy również tych osób – zwraca uwagę Tedros Adhanom Ghebreyesus.

5. WHO przetransportowało prawie 1,5 miliona testów do 120 krajów

- Codziennie produkowanych jest coraz więcej testów. WHO przetransportowało prawie 1,5 miliona testów do 120 krajów. Współpracujemy z firmami, żeby zwiększyć dostępność testów dla najbardziej potrzebujących – mówi szef WHO.

6. Potwierdzone przypadki zakażeń powinny prowadzić do izolacji w ośrodkach zdrowia

- WHO zaleca, by wszystkie potwierdzone przypadki, nawet te łagodne, prowadziły do izolacji w ośrodkach zdrowia, żeby nie doszło do transmisji, a także by udzielono adekwatnej opieki. Widzimy, że niektóre kraje zwiększyły liczby miejsc dla osób z łagodnym przebiegiem choroby – zauważa Tedros Adhanom Ghebreyesus.

7. Leczenie w warunkach domowych może sprowadzić zagrożenie na pozostałych domowników

- Kraje powinny priorytetowo potraktować osoby starsze i znajdujące się w trudnej sytuacji – dodaje.

Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, że w niektórych krajach do prowadzenia opieki nad osobami z łagodnym przebiegiem COVID-19 wykorzystywane są także stadiony i sale gimnastyczne.

- Innym rozwiązaniem jest prowadzenie kwarantanny domowej dla pacjentów z łagodnymi objawami. Prowadzenie leczenia w warunkach domowych może sprowadzić zagrożenie na pozostałych domowników, więc istotne jest, by pracownicy ochrony zdrowia stosowali się do sugestii WHO dotyczących tego, jak właściwie organizować opiekę zdrowotną – zwraca uwagę szef WHO.

8. Pacjent powinien spać w oddzielnej sypialni i używać innej łazienki

Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla, że zarówno pacjent, jak i pracownik ochrony zdrowia powinni nosić maski ochronne w momencie, kiedy przebywają razem w jednym pomieszczeniu. - Pacjent powinien spać w oddzielnej sypialni i używać innej łazienki – dodaje dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

9. Jedna osoba do opieki nad pacjentem

- Należy wskazać jedną osobę do opieki nad pacjentem zakażonym koronawirusem, idealnie by była to osoba zdrowa bez dodatkowych schorzeń - podkreśla.

10. Nawet kraje rozwinięte mają problem w zwalczaniu wirusa

- WHO przygotowało nowy przewodnik, w którym przedstawiono konkretne sposoby, jak należy dbać o zdrowie dzieci, osób starszych i ciężarnych kobiet. Jak dotąd mieliśmy do czynienia z rozwijaniem się epidemii w krajach rozwiniętych, ale nawet i one mają problem w zwalczaniu wirusa – ocenia szef WHO.

11. Mycie rąk zmniejsza zagrożenie zakażenia

"Koronawirus przenosi się do krajów biedniejszych. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wpływem, jaki może mieć w krajach z dużym odsetkiem zachorowań na HIV lub zmagających się z niedożywieniem dzieci. Apelujemy do wszystkich krajów, by zrobiły wszystko, co w ich mocy, by powstrzymały rozprzestrzenianie się wirusa" – dodaje.

Dyrektor generalny zauważa, że mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. - Ale to także akt solidarności, ponieważ to też zmniejsza ryzyko, że się zakazi innych w naszej wspólnocie na całym świecie. Róbcie to dla siebie i róbcie to dla innych – apeluje.

Trudny czas

Według Ghebreyesusa najbliższe dni i tygodnie mogą być testem na determinację, zaufanie do nauki i solidarność wszystkich zaangażowanych w walkę z koronawirusem.

- Kryzysy takie jak ten mają tendencję do wydobywania tego, co najlepsze i najgorsze w ludzkości. Duch ludzkiej solidarności musi stać się jeszcze bardziej zaraźliwy niż sam koronawirus. Chociaż przez jakiś czas będziemy musieli być fizycznie od siebie odseparowani, możemy się zjednoczyć w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy. Wszyscy jesteśmy w tym razem. I tylko razem możemy odnieść sukces - podsumował dyrektor WHO.

Poza terytorium Chin odnotowano już więcej zakażeń niż w Państwie Środka. Na całym świecie – poza Chinami - jest już prawie 90 tys. infekcji wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 (w Chinach odnotowano ich dotąd prawie 81 tys.). W sumie według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 170 tys. i rośnie.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Twitter PAP

Źródło zdjęcia głównego: JOSE JACOME/PAP/EPA

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMigwFodHRwczovL3R2bjI0LnBsL3N3aWF0L2tvcm9uYXdpcnVzLW5hLXN3aWVjaWUtc3plZi13aG8tdGVkcm9zLWFkaGFub20tZ2hlYnJleWVzdXMtdGVzdG93YWMta2F6ZGVnby1wb2RlanJ6YW5lZ28tby16YWthemVuaWUtNDM1Nzc0NdIBAA?oc=5

2020-03-17 06:33:33Z
52782169806076

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Koronawirus na świecie. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: testować każdego podejrzanego o zakażenie - TVN24"

Post a Comment

Powered by Blogger.