- Jarosław Kaczyński podkreślił, że musimy bronić się przed euro, seksualizacją dzieci, atakiem na "polskie wartości" czy relokacją uchodźców
- Zwrócił też uwagę, że trwa "atak na Kościół"
- - Polskość to jest wolność, solidarność, normalność - stwierdził Morawiecki
- - Dusze zabitych przez Niemców krzyczą, gdy słyszą, że potomkowie zmaltretowanych ofiar mogą za coś odpowiadać. Nie, proszę państwa, my za nic nie odpowiadamy - podkreślił
Konwencja regionalna PiS rozpoczęła się kilkanaście minut po godz. 10. Po przywitaniu uczestników i odśpiewaniu hymnu, głos zabrał prezes PiS. Gdy wchodził na scenę, witały go okrzyki "Jarosław, Jarosław". - Miło mi zawsze, jak mnie tak witacie, ale ja generalnie rzecz biorąc wiem, jak mam na imię - zaczął przemówienie Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński: obrona złotówki, dzieci i Kościoła
- Przed nami wybory, już bardzo niedługo, 26 maja, będziemy podejmowali decyzję. Mówię o milionach Polaków, którzy będą musieli zdecydować w dwóch sprawach: po pierwsze, czy pójść na wybory, po drugie - na kogo głosować - przemawiał prezes PiS.
- Chciałem powiedzieć, że warto iść na wybory. To wybory bardzo wielkiej stawki, to element cyklu wyborczego - europejskie, parlamentarne, prezydenckie. W ciągu roku będziemy decydować o tym, w którą stronę pójdziemy i czy obronimy się przed pewnymi, bardzo poważnymi, zagrożeniami - mówił Kaczyński.
- Przede wszystkim to sprawa obrony przed tym, byśmy nie utracili polskiej złotówki. Ona nam umożliwia wzrost, ona w razie kryzysów, a one w gospodarce są nieuniknione, nas chroni. Ona umożliwia to, że już prawie od 30 lat idziemy do przodu. Ta złotówka jest dzisiaj zagrożona. Nasi konkurenci wyraźnie powiedzieli, że będą dążyli do wprowadzenia w Polsce euro. Jakie były skutki euro dla krajów południowej Europy - wszyscy wiemy. Przykładem modelowym jest Grecja. Jeśli przeprowadzić poważniejszą analizę, to na euro zyskują dwa państwa - Niemcy i Holandia. Dlatego obrona złotówki jest tak ważna. To jest punkt pierwszy - mówił prezes PiS.
- Sprawa druga to jest obrona naszego prawa do wychowania własnych dzieci. By nie były seksualizowane niemal od kołyski. Żeby nie wprowadzano tych programów wychowawczych, które będą degenerować. By istniało w Polsce prawo do tego, by istniała normalna rodzina. To też jest dziś zagrożone. By pary homoseksualne nie mogły też eksperymentować z dziećmi, tzn. ich adoptować. Chodzi o to, by dzieci nie były przedmiotem eksperymentów, które są w interesie bardzo niewielkiej mniejszości - zaznaczał.
- Trzecia sprawa to obrona 500 plus, obniżonego wieku emerytalnego, tańszych leków dla osób w starszym wieku, krótko mówiąc - polityki społecznej PiS. Mówiąc najkrócej, to obrona tego, by w Polsce była przywracana sprawiedliwość - podkreślał Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS mówił także o konieczności ochrony "naszych wartości, wszystkiego, co stanowi o naszej tradycji, o polskości". Według Kaczyńskiego, to wszystko jest dziś atakowane. - Spójrzmy na atak na Kościół, przed tym trzeba się obronić, Polska musi pozostać Polską a Polacy - Polakami - zaznaczał.
Podczas przemówienia Kaczyński nawiązał również do kryzysu uchodźczego - po raz kolejny kładąc nacisk na zagrożenie związane z relokacją uchodźców. - Mamy prawo do obrony naszego bezpieczeństwa na ulicach, obrony przed przymusową relokacją - na którą nie ma naszej zgody - mówił.
Mateusz Morawiecki: Polska to wolność, solidarność, normalność
- Kampania zmierza ku ostatniej fazie, gdzie można pewne rzeczy podsumowywać. Polska, to z jednej strony tradycja, z drugiej - nowoczesność. Europa swoje największe sukcesy świętowała, gdy opierała się na tych dwóch filarach - podkreślał premier.
- Dziś, kiedy wokół Europy wyrosły wielkie wyzwania, kiedy wielkie obszary gospodarcze rzuciły rękawicę Europie, Europa musi wrócić do korzeni, dokonać syntezy tradycji z nowoczesnością, z dążeniem do sprawiedliwej modernizacji - zaznaczał.
- Ta wielka idea, która niosła Europę przez wieki, idea oparcia swoich działań na tożsamości, a jednocześnie poszukiwanie nowych rozwiązań dla budowy dobrobytu - ta idea musi nas nieść w przyszłość - mówi. - My dajemy przykład, bo Polska zaczęła się rozwijać inaczej kilka lat temu, gdy postawiliśmy na równość wszystkich obywateli, na bardziej sprawiedliwy system, połączyliśmy zmniejszanie nierówności z wyższym tempem wzrostu gospodarczego. Chcemy, żeby taka była Unia Europejska - stwierdził Morawiecki.
- Prawdziwa nowoczesność, której chcą Polacy to nowoczesność, z której mogą korzystać szerokie rzesze z naszego społeczeństwa, kiedy budujemy gospodarkę opartą rzeczywiście o innowacyjność, ale gospodarkę, która przekłada się jednocześnie na wyższe wygrodzenia, na europejskie wynagrodzenia, na zasobność portfeli Polaków - mówił. - O nowoczesność walczymy w Europie, poprzez nasze działania na rzecz poszczególnych sektorów gospodarczych - podkreślał.
- Nowoczesność przejawia się w tym w Polsce, gdzie osiągamy przewagi konkurencyjne i kompensujemy deficyty rozwoju gospodarczego ostatnich 30 lat - zauważył premier.
Jak ocenił, w sektorze eksportu usług odnieśliśmy "fenomenalny sukces". - To rekordowe 250 mld zł. Blisko 95 mld nadwyżki w sektorze usług. (...) To znaczy, że w ostatnich latach następuje najzdrowszy z możliwych sposób budowy oszczędności w Polsce, oszczędności, które nie są budowane na kredycie - mówił szef rządu.
- Mamy trzy główne cele. To jest nowoczesność, skuteczność, sprawność naszych działań, sprawczość i właśnie normalność - wyliczał premier.
- Wspaniała Europa Zachodnia, która odniosła po II wojnie światowej sukces, bo mieli więcej szczęścia, zaczęła tworzyć regulacje, aby zaszkodzić naszym firmom - mówił premier. - I tu przykładem jest to, co zrobił nasz Kosma Złotowski - walcząc przeciwko złym przepisom pakietu mobilności walczy o polskich transportowców, polskich wykonawców usług budowlanych - podkreślał.
- My już teraz, w tym roku na służbę zdrowia przeznaczamy rekordowe 100 mld zł, nie pisane patykiem po wodzie, gdzieś tam obiecywane zamki na piasku - powiedział, nawiązując do deklaracji składanych przez Grzegorza Schetynę.
Szef rządu zapowiedział, że projekt budżetu UE, złożony przez Komisję Europejską "jest przez nas od samego początku nie akceptowalny".
- I wiedzą o tym doskonale w Brukseli, że budżet, który będzie ostatecznie podpisany gdzieś mniej więcej za rok, wiosną przyszłego roku, będzie najlepszym budżetem dla Polski z ostatnich 15 lat, czyli z tych trzech budżetów, które były już negocjowane - oświadczył Mateusz Morawiecki.
- Polskość to jest wolność, solidarność, normalność - stwierdził Morawiecki.
- Dusze zabitych przez Niemców krzyczą, gdy słyszą, że potomkowie zmaltretowanych ofiar mogą za coś odpowiadać. Nie, proszę państwa, my za nic nie odpowiadamy. Padliśmy ofiarą strasznego terroru. Odpowiadamy jedynie za prawdę i pamięć historyczną. Tę tożsamość Polski budowaną na prawdzie obiecujemy Polakom. I będziemy o nią dbać! - podkreślił Morawiecki.
Po przemówieniach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawiecki przemawia "jedynka" PiS w okręgu kujawsko-pomorskim - europoseł PiS Kosmy Złotowskiego.
Z listy PiS w okręgu kujawsko-pomorskim kandydują także m.in. poseł Tomasz Latos, radny sejmiku województwa Przemysław Przybylski, posłanka Joanna Borowiak oraz były poseł Zbigniew Girzyński.
PiS zainaugurowało konwencje regionalne przed wyborami do PE na początku marca w Jasionce, gdzie zaprezentowano tzw. deklarację europejską, czyli 12 punktów, określających program PiS w eurowyborach.
Bydgoska konwencja odbywa się w kinoteatrze Adria przy ulicy Toruńskiej. Jutro z kolei przedstawiciele PiS spotkają się z wyborcami w Szczecinie. Spotkanie rozpocznie się w południe na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Krakowskiej.
(kb, ks. Onet, PAP, IAR)
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/konwencja-pis-w-bydgoszczy-przemowienia-kaczynskiego-i-morawieckiego/rs1p4d3
2019-05-11 08:18:47Z
52781644177935
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Konwencja PiS w Bydgoszczy. Przemówienia Kaczyńskiego i Morawieckiego - Onet.pl"
Post a Comment