- To osoba z obcym obywatelstwem, u której wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego. Pacjentka została przebadana na miejscu, a następnie przewieziona do szpitala imienia Biegańskiego. Podczas badania i transportu wdrożyliśmy specjalne procedury dotyczące chorób zakaźnych - wyjaśnił Stępka.
Jak poinformowała w środę rzeczniczka wojewody łódzkiego, Dagmara Zalewska, jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że to akurat ten typ wirusa w przypadku tej kobiety. - Objawy dla tego wirusa są bardzo charakterystyczne. Tutaj takich objawów nie ma. Pani została objęta nadzorem epidemiologicznym bardziej ze względu na wywiad i fakt odbytych podróży - dodała. Kobieta była w ostatnim czasie w Chinach, ale nie w rejonie Wuhan.
- W tej chwili nic nie wskazuje na to, żeby to był akurat ten typ wirusa - podkreśliła. Dodała jednak, że badania cały czas trwają. - Jeżeli coś nagłego się wydarzy, to jest ona pod opieką lekarzy. Natomiast nic na to nie wskazuje - mówiła Zalewska.
Szpital im. Biegańskiego jest jedyną w regionie placówką przystosowaną do leczenia pacjentów z najcięższymi chorobami zakaźnymi w warunkach izolacji.
Mężczyzna na obserwacji
Do jednego ze szpitali w województwie kujawsko-pomorskim zgłosił się również mężczyzna z objawami grypopodobnymi. Podróżował do Australii przez Chiny i podejrzewał u siebie nowego koronawirusa. Lekarze zdecydowali o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w szpitalu.Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Olga Radkiewicz uspokaja, wskazując, że WSSE nie traktuje tego przypadku jako podejrzanego, gdyż nie spełnia on kryteriów epidemiologicznych.
- Mężczyzna ten nie przebywał w miejscowości Wuhan ani w prowincji Hubei w Chinach. Niemniej była to osoba podróżująca do Australii z międzylądowaniem w Chinach i po powrocie ten mężczyzna sam zgłosił się do lekarza, ponieważ pojawiły się objawy grypopodobne i gorączka, które go zaniepokoiły. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa w zakresie zdrowia publicznego i stale zmieniające się doniesienia w sprawie sytuacji epidemiologicznej w związku z nowym koronawirusem, została podjęta decyzja o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w warunkach szpitalnych - wskazała Radkiewicz.
Informacje o podejrzeniu koronawirusa pojawiły się również w powiecie oleśnickim (woj. dolnośląskie). Dotyczyły dwóch mężczyzn, którzy byli na wyjeździe służbowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po powrocie do Polski miały się u nich pojawić objawy koronawirusa. Dolnośląski sanepid zdementował te informacje.
>>>CZYTAJ TAKŻE: OD UKRYWANEJ SZCZEPIONKI DO BILLA GATESA. DEZINFORMACJA WOKÓŁ KORONAWIRUSA
"Sytuacja jest opanowana"
Dwaj mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, którzy mogli mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, zostali objęci nadzorem służb sanitarnych - poinformowała Iwona Konieczna-Kwinkowska ze Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.
Dodała, że jest to student Politechniki Rzeszowskiej, który był w Chinach, gdzie rozprzestrzenia się wirus, oraz biznesmen, który wracał z Dubaju, a w samolocie byli obywatele Chin.
- Nie ma powodu do paniki. Mężczyźni nie trafili do szpitala i nie mają objawów choroby. Zostali objęci nadzorem, są w stałym kontakcie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Zalecono im, by przez 14 dni nie opuszczali swoich domów. Są poinstruowani odnośnie zasad zachowania. Jesteśmy z nimi w stałym, kontakcie. W naszym województwie nie ma żadnych przypadków zachorowań. Sytuacja jest opanowana - uspokaja Iwona Konieczna–Kwinkowska.
>>>CZYTAJ TAKŻE: BYŁEŚ W CHINACH I ŹLE SIĘ CZUJESZ? MINISTERSTWO ZDROWIA RADZI, CO ROBIĆ
"Prędzej czy później trafi do Polski"
Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, poinformował, że w Polsce mamy wyłącznie podejrzenia zakażenia koronawirusem z Chin, ale nie są to potwierdzone przypadki.
- Poddajemy obserwacji trójkę pacjentów w tej chwili. Wstępna ocena jest taka, że raczej na razie nie spodziewamy się w Polsce koronawirusa na dzień dzisiejszy - powiedział Pinkas. Dodał, że są to przypadki w Warszawie.
W kwestii dotarcia wirusa do Polski wypowiedział się też minister zdrowia. - To jest naturalny proces rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i prędzej czy później prawdopodobnie ten wirus do Polski trafi - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wirus charakteryzuje się umiarkowanym ryzykiem, podobnym do grypy, a najbardziej zagrożone na zakażenie nim są osoby starsze, osoby z zaburzoną odpornością.
Mała śmiertelność
- W tej chwili wydaje się, że ten wirus jest relatywnie łagodny. Mniej więcej odpowiada śmiertelności grypy - mówił profesor Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych.
Dodał, że jeżeli wirus charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, to słabo rozprzestrzenia się na świecie. Tłumaczył, że wynika to z tego, że zakażone osoby - potencjalni roznosiciele wirusa - umierają na niego, zanim zdążą zarazić kolejne osoby. Odwrotnie jest w przypadku niskiej śmiertelności wirusa.
- Im wirus jest mniej zjadliwy, mniej niebezpieczny, tym jest większa szansa, że się rozpełznie. W związku z tym możemy się spodziewać, że ten nowy wirus będzie wirusem pandemicznym - mówił.
Spotkanie w siedzibie RCB
We wtorek przed południem rozpoczęło się spotkanie robocze w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania RCB poinformowało, że w jego trakcie omówiono bieżącą sytuację w związku z koronawirusem 2019-nCoV, działania podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji.Spotkanie miało roboczy charakter, a udział wzięli w nim przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, zdrowia, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji, a także przedstawiciele GIS i Lotniska Chopina w Warszawie.
RCB przypomniało w komunikacie, że wszystkie bieżące informacje dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem umieszczane są na stronie GIS i MZ, a informacje dla podróżujących - na stronie resortu dyplomacji.
Monitoring pasażerów na lotnisku
- Aby ograniczyć możliwość zawleczenia choroby do kraju, zostały wprowadzone środki zaradcze wobec podróżnych wracających lub podróżujących do Polski z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa - podkreśliło RCB.
Podróżującym samolotem z takiego obszaru przydzielana jest Karta Lokalizacyjna Pasażera, którą wypełniają w trakcie lotu, podając dane kontaktowe i miejsca pobytu.
MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ostrzegając, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMilwFodHRwczovL3R2bm1ldGVvLnR2bjI0LnBsL2luZm9ybWFjamUtcG9nb2RhL3BvbHNrYSwyOC9yemVjem5pY3prYS13b2pld29keS1sb2R6a2llZ28tYmFyZHpvLW5pc2tpZS1wcmF3ZG9wb2RvYmllbnN0d28temUtdG8ta29yb25hd2lydXMsMzE1MDUyLDEsMC5odG1s0gEA?oc=5
2020-01-29 08:48:45Z
CBMilwFodHRwczovL3R2bm1ldGVvLnR2bjI0LnBsL2luZm9ybWFjamUtcG9nb2RhL3BvbHNrYSwyOC9yemVjem5pY3prYS13b2pld29keS1sb2R6a2llZ28tYmFyZHpvLW5pc2tpZS1wcmF3ZG9wb2RvYmllbnN0d28temUtdG8ta29yb25hd2lydXMsMzE1MDUyLDEsMC5odG1s0gEA
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Rzeczniczka wojewody łódzkiego: bardzo niskie prawdopodobieństwo, że to koronawirus - TVN Meteo"
Post a Comment