Andrzej Duda złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i spotkał się z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Przywódcy obu państw złożyli kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Główne uroczystości, obejmujące wystąpienia Ocalałych, rozpoczną się o godzinie 15:30.
Tegorocznym obchodom towarzyszy motto "Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy". To cytat z rękopisów Załmena Gradowskiego, zesłanego do Auschwitz Żyda i przywódcy buntu 7 października 1944. Gradowski prawdopodobnie zginął tego samego dnia w trakcie walki lub został zastrzelony przez SS w ramach represji tuż po stłumieniu buntu.
"Któż by uwierzył, że można zabrać miliony ludzi i bez żadnych podstaw poprowadzić na różnego rodzaju rzezie. Któż by uwierzył, że prowadzi się naród na zagładę z powodu diabelskiej woli bandy podłych przestępców. Któż by uwierzył, że prowadzi się naród jako ofiarę przebłagalną za porażkę we własnej walce o władzę i wielkość. Któż by uwierzył, że naród będzie ślepo wykonywać prawo, które niesie ze sobą śmierć i zniszczenie" - zanotował Załmen Gradowski w obozie Auschwitz.
Spotkania
W poniedziałek rano Andrzej Duda wspólnie z byłymi więźniami i dyrekcją muzeum złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay. Jednym z tematów rozmów była opieka nad Muzeum Auschwitz.
- Polska w latach 2019-2023 jest w Radzie Wykonawczej UNESCO, więc rozmowa będzie dotyczyła prac tej organizacji w ochronie dziedzictwa materialnego i niematerialnego na świecie, szczególnie w obliczu konfliktów zbrojnych i niepokojów w różnych częściach świata. Obóz Auschwitz-Birkenau jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO, więc także rozmowa będzie dotyczyła opieki nad muzeum - przekazał przed rozpoczęciem spotkania szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
O godzinie 11 odsłonięto tablicę informującą o wsparciu finansowym Londynu dla Fundacji Auschwitz-Birkenau z udziałem burmistrza Londynu Sadiqa Khana i przedstawicieli Fundacji. Prezydent Duda wspólnie z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem złożyli kwiaty przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Doszło też do spotkania obu przywódców państw.
Andrzej Duda razem z byłymi więźniami i więźniarkami Auschwitz oraz dyrekcją muzeum złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci
PAP/Andrzej Grygiel
Cały świat patrzy
Na uroczystości obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu obecni będą przedstawiciele 50 krajów, w tym pary królewskie z Hiszpanii, Belgii i Niderlandów oraz członkinie rodzin królewskich Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez sekretarza skarbu Stevena T. Mnuchina, Izrael przez prezydenta Reuwena Riwlina, Rosja przez ambasadora Siergieja Andriejewa, a Niemcy przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda.
Obecni będą także przedstawiciele Rady Europy, Rady Europejskiej, ONZ i UNESCO.
Wystąpienia
Podobnie jak podczas 70. rocznicy w 2015 roku, tym razem również przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot. To tam będą miały miejsce główne obchody. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15.30, kiedy zgromadzonych powita Andrzej Duda, po czym wyemitowany zostanie trzyminutowy film przygotowany na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Następnie przemawiać będą Ocalali - najprawdopodobniej będą to cztery osoby. Po nich na scenę wejdzie przedstawiciel "Filarów Pamięci" Ronald S. Lauder, który od ponad trzech dekad pomaga regularnie w realizacji prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci Auschwitz. "Dzięki wsparciu finansowemu fundacji Ronalda S. Laudera możliwa była w 2003 r. realizacja inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Jerzego Wróblewskiego - utworzenie profesjonalnych Laboratoriów Konserwatorskich, które pozwalają na ratowanie materialnych świadectw po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz" - czytamy w opublikowanym przez muzeum komunikacie.
Lauder jest także jednym z Filarów Pamięci, osób, które wsparły Fundację Auschwitz-Birkenau kwotą po milion euro, jak również głównym darczyńcą jednego z etapów tworzenia nowego Centrum Obsługi Odwiedzających. Ronald Lauder przewodniczy także działającej od 2012 r. w USA Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation, dzięki wsparciu której w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz weźmie udział delegacja ok. 120 byłych więźniów obozu oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich.
Wystąpienia zakończy podziękowanie dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz dra Piotra M. A. Cywińskiego oraz modlitwa ekumeniczna. Wszystkie wystąpienia tłumaczone będą symultanicznie na język polski i niemiecki.
Na godzinę 17 planowane jest oddanie hołdu ofiarom przy pomniku Birkenau. Byli więźniowie i Ocalali oraz przedstawiciele delegacji złożą tam kwiaty i znicze.
Całość obchodów ma zakończyć się o godzinie 17:30.
Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona
27.01 | Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona
tvn24
1,1 mln ofiar
W poniedziałek mija 75 lat od oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. wszystkich ofiar stanowili Żydzi.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
TVN24 Kraków/PAP
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiaGh0dHBzOi8vdHZuMjQucGwvcG9sc2thL29zd2llY2ltLW9iY2hvZHktNzUtcm9jem5pY3ktd3l6d29sZW5pYS1vYm96dS1rb25jZW50cmFjeWpuZWdvLWF1c2Nod2l0ei0zMjM1MTQz0gEA?oc=5
2020-01-27 10:36:41Z
52782082654323
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Oświęcim. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - TVN24"
Post a Comment