Search

Uwaga: alarmy na przeważającym obszarze kraju. Pogoda może być groźna - TVN Meteo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed upałami i burzami z gradem.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województwa dolnośląskiego. Obowiązują one w powiatach: kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim, złotoryjskim, bolesławieckim, lubańskim, zgorzeleckim. Prognozuje się tam burze z opadami deszczu o sumie od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie 50 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad. Alert ważny będzie od godziny 15 do północy.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

BURZE Z GRADEM

W województwie dolnośląskim (we wszystkich powiatach poza: kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim, złotoryjskim, bolesławieckim, lubańskim, zgorzeleckim) prognozuje się burze z opadami deszczu o sumie od 15 do 25 l/mkw., lokalnie około 35 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 km/h. Początkowo możliwy jest grad. Ostrzeżenia ważne będą od godz. 17 w czwartek do godz. 3 w piątek.

IMGW wydał alerty przed burzami z gradem w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim (we wszystkich powiatach poza: działdowskim, ostródzkim, iławskim, elbląskim, Elbląg). Spadnie tam miejscami od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 25 l/mkw. Wiatr w porywach powieje z prędkością do 70 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Alerty obowiązują do godz. 23.

W woj. zachodniopomorskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Alert ważny będzie od godz. 14 do godz. 20.

W woj. opolskim również obowiązują ostrzeżenia. Miejscami prognozuje się burze z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw., oraz porywami wiatru do 75 km/h. Początkowo możliwy jest grad. Ostrzeżenia ważne będą od godz. 20 w czwartek do godz. 5 w piątek.

Obowiązuje też alerty przed burzami z gradem w woj. lubuskimwielkopolskim (we wszystkich powiatach poza: tureckim, konińskim, Konin i kolskim), miejscami spadnie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr w porywach rozpędzi się do 70 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Ostrzeżenia ważne będą w woj. wielkopolskim od godz. 18 w czwartek do godz. 2 w piątek, w woj. lubuskim od godz. 14 do godz. 1 w niedzielę.

Alerty przed burzami z gradem wydano także w woj. lubelskim oraz we wschodnich powiatach woj. mazowieckiego. Podczas burz spadnie do 20 l/mkw., a lokalnie do 30 l/mkw. Możliwe są porywy wiatru do 70 km/h. Alert zacznie obowiązywać o godzinie 15 i wygaśnie o godzinie 22.

BURZE

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami w woj. świętokrzyskim (w powiatach: staszowskim, sandomierskim, opatowskim, ostrowieckim, starachowickim). Wystąpią tam burze z opadami deszczu do 25 l/mkw. Wiatr w porywach rozpędzi się do 70 km/h. Alerty ważny będzie od godz. 16 do godz. 21.

W woj. podkarpackim (we wszystkich powiatach poza: bieszczadzkim, leskim, sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, Krosno, jasielskim, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim) prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 km/h. Ostrzeżenia obowiązywać będą do godz. 21.

UPAŁY

W województwie lubuskim i wielkopolskim (w powiatach złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, poznańskim, Poznań, śremskim, kościańskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, rawickim) przewiduje się, że temperatura maksymalna sięgnie od 29 do 31 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia w obu województwach obowiązują do godziny 18 w czwartek.

Alerty wydano też w województwie zachodniopomorskim. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 30 st. C do 32 st. C. W powiatach graniczących z woj. lubuskim ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 18 w czwartek, w pozostałych powiatach do godziny 20 w czwartek.

IMGW ostrzega przed upałami również w woj. pomorskim (z wyłączeniem powiatów na północnym wschodzie) oraz w woj. kujawsko-pomorskim. Tam w dzień prognozowana temperatura wyniesie od 29 do 31 st. C. Alert wygaśnie w czwartek o godzinie 20.

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne dla zlewni lewostronnych dopływów Odry.

Na terenie województwa dolnośląskiego w związku ze spodziewanymi burzami w godzinach wieczornych i nocnych, w rejonie występowania intensywnych opadów deszczu, szczególnie w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy i górnego Bobru, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Alert zacznie obowiązywać w czwartek o godzinie 16 i wygaśnie w piątek o godzinie 7.

Prognoza zagrożeń na czwartek

UPAŁY

IMGW przewiduje na czwartek zagrożenie upałami w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim i planuje wydanie w związku z tym ostrzeżenia. Temperatura maksymalna na tych terenach może wynieść od 29 st. C do 31 st. C.

BURZE

Burze mogą pojawić się w województwach:

wielkopolskim;

- małopolskim;

- podkarpackim;

- śląskim;

- świętokrzyskim;

dolnośląskim;

- kujawsko-pomorskim;

- lubelskim;

- mazowieckim;

- podlaskim;

- pomorskim;

- warmińsko-mazurskim;

- zachodniopomorskim.

Podczas burz suma opadów może wynieść do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.

Ostrzeżenia przed upałem i burzami mogą zostać wydane między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.

Prognoza zagrożeń piątek

BURZE

W piątek w wielu miejscach mogą wystąpić burze z gradem. Towarzyszące im opady mają wynieść 20 l/mkw. Wiatr może powiać z prędkością do 80 km/h.

Alerty mogą obowiązywać w województwach:

świętokrzyskim;

śląskim;

pomorskim;

łódzkim;

- małopolskim;

podkarpackim;

- kujawsko-pomorskim;

- lubelskim;

- mazowieckim;

- podlaskim;

- warmińsko-mazurskim.

Ostrzeżenia mogą zostać wydane między godziną 7.30 w piątek a 7.30 w sobotę.

Prognoza zagrożeń na sobotę

Burze z lokalnymi opadami gradu mogą pojawić się w województwach:

kujawsko-pomorskim;

lubelskim;

- małopolskim;

- mazowieckim;

- podkarpackim;

- podlaskim;

- pomorskim;

- śląskim;

- świętokrzyskim;

- warmińsko-mazurskim.

W tych regionach opady mogą wynieść od 10 do 20 l/mkw. Wiatr może powiać w porywach burzowych do 65 km/h.

Ostrzeżenia mogą wejść w życie między godziną 7.30 w sobotę a 7.30 w niedzielę.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza, że stany wody obserwowane lub prognozowane układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.

Let's block ads! (Why?)


https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiiwFodHRwczovL3R2bm1ldGVvLnR2bjI0LnBsL2luZm9ybWFjamUtcG9nb2RhL3Byb2dub3phLDQ1L3V3YWdhLWFsYXJteS1uYS1wcnpld2F6YWphY3ltLW9ic3phcnplLWtyYWp1LXBvZ29kYS1tb3plLWJ5Yy1ncm96bmEsMjkyNzYyLDEsMC5odG1s0gEA?oc=5

2019-06-06 12:27:44Z
52781684104869

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Uwaga: alarmy na przeważającym obszarze kraju. Pogoda może być groźna - TVN Meteo"

Post a Comment

Powered by Blogger.